Myoma (mióma)
A méh jóindulatú izomdaganata (myoma, mióma) - az alapok
Mi is az a mióma (myoma)?
A miómák többnyire gömb alakú izomgöbök, melyek a méh falában helyezkednek el. A méh a női test azon része, amely az utódok kiviselésének helye, majd a szüléskor az utódok megszületéséről gondoskodik.
A közbeszédben a miómákat gyakran "daganat" névvel illetik, mely elnevezés azt sugallhatja, hogy ezek az izomgöbök rosszindulatúvá válhatnak. Az igazság azonban az, hogy a miómák sosem válnak rosszindulatú természetűvé, egyszerűen csak rendellenes növedékek a méhfal izomzatában, olykor a méh állományán kívül.
Milyen tüneteket okoz a mióma (myoma)?
A miómák gyakran semmilyen tünetet nem okoznak. Amennyiben tünettel járnak, azok a következők lehetnek:
- erősebb menstruációs vérzések
- fájdalom, nyomás érzés, teltségérzés az alhas, has területén
- gyakori vizelési inger
- bélmozgások csökkenése, székrekedés
- a teherbeesés nehézségei - meddőségi panaszok
Hogyan kezelhető a mióma (myoma)?
Sok kezelési mód létezik, mindegyik esetében specifikus előnyökkel és hátrányokkal. Az Ön esetében alkalmazható, választandó kezelés több tényezőtől függ:
- az Ön esetében előforduló tünetek
- az Ön életkora (a legtöbb mióma (myoma) zsugorodik, illetve kevesebb panaszt okoz menupauza után)
- az Ön családtervezési szándéka
- az Ön esetében a mióma (myoma) okoz-e olyannyira erőteljes vérzéseket, hogy az vérszegénységhez vezet
- a mióma (myoma) vagy miómák száma, elhelyezkedése, mérete
- hogyan vélekedik Ön az egyes kezelési módok előnyeiről és/vagy hátrányairól
Amennyiben a mióma (myoma) kezelésének szükségessége merül fel, kérjen tanácsot rendelőnk szakembereitől, hogy az Ön esetében melyik kezelési mód segítene a legtöbbet! Kérdezzen rá, hogy a választott kezelési módnak mik az előnyei és hátrányai! Tájékozódjon, hogy a kezelés elmaradásának milyen következményei lehetnek! Végül mindenképp nyilatkozzon arról, hogy van-e gyermekvállalási szándéka!
A következő lehetőségek közül kell megválasztani a megfelelőt:
- Gyógyszeres kezelés - hormonális fogamzásgátló módszerek (tabletták, tapaszok, hüvelygyűrűk, injekciók és implantátumok) csökkenthetik a mióma által okozott menstruációs vérzés mennyiségét. Amennyiben az erősebb vérzés a vezető panasz hormonális fogamzásgátló módszerek alkalmazhatók.
- A myoma (mióma) műtéti eltávolítása - más néven "myomectomia". A műtét során eltávolítjuk a myomákat az uterus (méh) megőrzése mellett. Hatásos eljárás, mégsem ígér végleges megoldást, mivel a miómák kiújulhatnak. A myomectomia jó választás azok esetében, akik terhességet terveznek a közeljövőben.
- A méhnyálkahártya roncsolása (endometrium ablatio) - a módszer segítségével vékony csövön keresztül bevezetett eszközökkel roncsoljuk a méhnyálkahártyát. A vérzés mennyiségét csökkenti ugyan, azonban nyilván nem alkalmazható terhesség vállalásának igénye esetén.
- A myoma (mióma) vérellátását csökentő kezelés - Más néven "arteria uterina (méhverőér) embolizációja". Az eljárás kapcsán a comb verőerébe vezetett eszközt egészen az érintett területre juttatják, kicsiny műanyag szemcsékkel zárják el a myoma (mióma) tápláló verőereit. Ennek hatására a myoma (mióma) zsugorodik. Az eljárás nem alkalmas terhesség vállalása előtt, illetve nemritkán mégis műtéti megoldást kell választanunk végső lépésként.
- A méh (részleges vagy teljes) műtéti eltávolítása - Más néven "méheltávolítás" vagy "hysterectomia". Amennyiben a családtervezés lezárt, a myoma (mioma) illetve myomák által okozott panaszok végleges megoldását jelenti.
Hogyan lehet személyre szabott megoldást találni?
A személyes konzultáció során segítünk megérteni a kezelési lehetőségek adottságait, előnyeit és hátrányait, ezen információk birtokában közösen hozzuk meg a döntést, amely a legalkalmasabbnak ígérkezik az Ön gyógyulása és jövőbeli tervei szempontjából.
Meg kell fontolnia, hogy az egyes sebészi eljárások mennyire "invazívak" az Ön számára, illetve, hogy ezek ismeretében a sebészi vagy a gyógyszeres lehetőségeket részesítené előnyben. A következő tényezők játszanak ebben szerepet:
- Tervez-e terhességet a jövőben? Ha igen a sebészi és a gyógyszeres kezelési lehetőségek választhatók. Amennyiben lezárt a családtervezés valamennyi opció szóba jöhet.
- Menopauza előtti időszakban mérlegelni kell, hogy a myoma (mióma) okozta panaszok a menopauza bekövetkeztével jelentősen csökkennek, illetve megszűnnek.
Amennyiben több információt szeretne a myoma (mióma) kezelési lehetőségeiről, olvasson tovább a részletes tájékoztatónk megnyitásával! Myoma (mióma) részletes